W minione wakacje dość niespodziewanie trafiłam na sporą ilość wydarzeń kulturalnych, czasem były to imprezy zupełnie nietypowe, czasem typowe, ale całkowicie niezwykłe. Jednak zawsze szalenie interesujące, dające inne spojrzenie na to co nas otacza i rozszerzające wielokulturowy horyzont :)
Mam nadzieję że moja „nietypowa passa” nie zakończy się wraz z nadejściem roku akademickiego i będę mogła donosić o nowych wielokulturowych zdziwieniach…
Zatem
niech tematem przewodnim kulturowo-wielokulturowo staną się inicjatywy promujące wielokulturowość (i ich naukowa otoczka).

niedziela, 8 stycznia 2012

ja-kultura-orkiestra ?

Projekty w sferze kultury maja najróżniejsze odsłony, organizatorzy stawiają na coraz bardziej kreatywne rozwiązania, wiedzą że zastosowanie innowacyjnych rozwiązań wpływa na frekwencje uczestników… Jednym z bardziej innowacyjnych projektów kulturalnych, z jakim udało mi się zetknąć ostatnio jest I, CULTURE Orchestra (ICO). Całe to „muzyczne zamieszanie” wiąże się bezpośrednio z przejęciem przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. ICO jest jednym z sześciu projektów realizowanych w ramach największego (jak dotąd) programu Instytutu Adama Mickiewicza, mającego na celu promocję kultury polskiej za granicą.

ICO to orkiestra, wzorowana na takich zespołach jak: Orkiestra Młodzieżowa Unii Europejskiej i West-Eastern Divan Orchestra. Składa się z muzyków z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego – Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, w wieku od 18 do 29 lat, wyłonionych na drodze przesłuchań. Młodzi muzycy, zanim wyruszyli w trasę koncertową po największych salach koncertowych Europy (Royal Festival Hall w Londynie, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, Teatro Real w Madrycie, Filharmonia Berlińska, Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Krakowska, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Lubelska, Opera Narodowa w Kijowie i Berwaldhallen w Sztokholmie) uczestniczyli w warsztatach muzycznych prowadzonych przez najwybitniejszych wykładowców z zespołów orkiestrowych w Europie Zachodniej (np. London Symphony Orchestra, Opera de Lyon, Philharmonia Orchestra, City of Birmingham Symphony Orchestra). Było to największe w historii Europy spotkanie doświadczonych pedagogów z Zachodu z młodymi talentami Wschodu. Cel tego spotkania, to po pierwsze zacieśnianie współpracy Unii Europejskiej z krajami sąsiadującymi oraz próba wpływu na jakość kształcenia orkiestrowego w krajach uczestniczących w projekcie.



Pomysłodawcy projektu założyli sobie trudne zadanie stworzenia w krótkim czasie profesjonalnej orkiestry złożonej z młodych ludzi, wydaje się jednak, że odnieśli sukces. Owacje na stojąco, bis na każdym koncercie (a czasem nawet dwa), pochlebne artykuły w prasie, miłe wspomnienia uczestników... Teraz czas pokaże, czy uda się utrzymać inicjatywę na dłużej…

Więcej o orkiestrze: www.orchestra.iam.pl

3 komentarze:

  1. ... wczoraj trafiłam na ciekawą informację: ICO organizuje warsztaty dla wszystkich ! Warto się zainteresować, skoro ma być bez ocen i ograniczeń (no chyba że co do ilości uczestników), http://www.zacheta.art.pl/article/view/673/zagraj-w-i-culture-orchestra

    OdpowiedzUsuń
  2. Super pomysł, może wrócę do gry na fortepianie:P

    OdpowiedzUsuń
  3. widzę, że kryterium "bez ocen" przemawia nie tylko do mnie :D

    OdpowiedzUsuń