W minione wakacje dość niespodziewanie trafiłam na sporą ilość wydarzeń kulturalnych, czasem były to imprezy zupełnie nietypowe, czasem typowe, ale całkowicie niezwykłe. Jednak zawsze szalenie interesujące, dające inne spojrzenie na to co nas otacza i rozszerzające wielokulturowy horyzont :)
Mam nadzieję że moja „nietypowa passa” nie zakończy się wraz z nadejściem roku akademickiego i będę mogła donosić o nowych wielokulturowych zdziwieniach…
Zatem
niech tematem przewodnim kulturowo-wielokulturowo staną się inicjatywy promujące wielokulturowość (i ich naukowa otoczka).

piątek, 2 grudnia 2011

W kategorii OPEN…

Jestem na świeżo po lekturze artykułu o zmianach w edukacji artystycznej, których wynikiem będzie wprowadzenie dodatkowej godziny „zajęć artystycznych” dla gimnazjalistów oraz dodatkowe zajęcia dla licealistów. Co ciekawe rodzaj tych zajęć nie jest szczegółowo określony i to szkoła będzie diagnozowała i decydowała jakie zajęcia wprowadzi. Wizja jest obiecująca (szczególnie dla przyszłych absolwentów kulturoznawstwa), cieszy fakt, że w naszym kraju coraz bardziej dostrzega się wartości kultury w edukacji, w życiu, w ekonomii… Tylko czy na zapale się tutaj nie skończy? Każdy z nas ma jakieś doświadczenia edukacji artystycznej w szkole – malowało się, śpiewało się, ale generalnie były to zajęcia raczej nieciekawe. Doczytałam się jednak, że istnieją już w Polsce „dobre praktyki artystyczne”. Np. Pani Barbara Kitta-Gajkowska od paru lat z sukcesem organizuje Szkolne Atelier Artystyczne, gdzie prowadzi interdyscyplinarne zajęcia łączące sztukę, edukację i animację kulturową. Taki projekt nie tylko zwiększa zaangażowanie uczniów i pozwala na aktywizacje społeczności lokalnej, ona także wpływa na zwiększenie atrakcyjności rynkowej danej szkoły. W takim razie nie pozostaje nic innego jak wziąć się do roboty i rozpowszechnić dobre praktyki… tylko tu znów pojawia się problem pieniędzy… a pedagog artysta staje się wolontariuszem.

Skoro jednak pojawiły się już te drobne zmiany, to jest szansa, że przyniosą efekty, świadomość sztuki wśród społeczeństwa wzrośnie, frekwencja w instytucjach kultury się podniesie, będzie praca w kulturze. Nie mogę się doczekać!
Tymczasem jednak, polecam (nie tylko bezrobotnym kulturoznawcom) korzystanie z internetowych źródeł OPEN ACCESS, nieprzebranego złoża artykułów naukowych i fachowych, do których dostęp jest darmowy, właśnie tam ukrywają się dobre idee. Ja znalazła temat na post w bazie czasopism elektronicznych ARIANTA: http://www1.bg.us.edu.pl/bazy/czasopisma/ . A dzięki temu że zawiera ona indeks dziedzinowy, to mogłam bez znajomości konkretnych tytułów, dotrzeć do czasopism poświęconych tematyce kulturalnej. Warto także zajrzeć do innych baz (wymieniam tylko kilka):
http://wiedzaiedukacja.eu/ (szczególnie lubię, ze względu na sposób ułożenia treści - poruszanie się po stronie nie sprawia większych trudności)
http://www.osti.gov/ (baza "rozprzestrzeniająca" wyniki badań naukowych, zawartych w profesjonalnych artykułach)
http://journalseek.net/ (baza pomocna przy identyfikacji potencjalnych czasopism do publikowania badań, największa sklasyfikowana baza czasopism w wolnym dostępie)


Bibliografia :
PIETRUSIŃSKA M. Poszukiwany: Artysta Pedagog. W: Animator Kultury [online]. Maj 2011.[Dostęp 30 listopada 2011. Dostępny w Internecie: http://www.edupress.pl/wydawane/animator-kultury/

niedziela, 20 listopada 2011

Wolontariat

W poprzednich postach wspominałam wakacyjne festiwale. Imprezy te mają wiele cech wspólnych: odbywają się w sezonie letnim, wśród ich organizatorów pojawiają się zarówno instytucje publiczne jak i organizacje pozarządowe, mają za sobą kilkanaście edycji… ale czy dostrzegamy jak wielki wkład w te imprezy mają wolontariusze? Z pozoru ich rola wydaje się znikoma, ale obecnie żadne większe wydarzenie kulturalne obejść się bez nich nie może. Głównym problemem są bowiem ograniczone fundusze takich przedsięwzięć (magiczny kryzys), które sprawiają, że organizatorzy nie są w stanie zapłacić wszystkim osobom zaangażowanym w projekt… na szczęście wtedy pojawiają się oni – wolontariusze – ludzie, którzy dobrowolnie podejmują się pracy na rzecz innych.
Ostatnie badania przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC wskazują, że liczba Polaków angażujących się w wolontariat wzrasta. Choć wynik jest lepszy od poprzednich zaledwie o kilka punktów procentowych, to może to świadczyć o rosnącej popularności tego typu działalności. I osobiście wcale się temu nie dziwie, bo czas spędzony na wolontariacie, najczęściej jest czasem doskonale zainwestowanym – przede wszystkim stanowi rodzaj doświadczenia zawodowego, umożliwia poznanie osób o podobnych zainteresowaniach, a po trosze uczy także życia. Najczęściej ludzie angażują się w wolontariat ponieważ cenią pomaganie innym, drugim najważniejszym powodem uczestniczenia w tej formie pracy jest zainteresowanie tematyką wydarzenia, do którego ogłaszany jest nabór wolontariuszy. Ciekawe, że wśród wolontariuszy większość stanowią osoby z wyższym wykształceniem.
W związku z tym , że rok 2011 jest Europejskim Rokiem Wolontariatu, pojawiają się nowe publikacje związane z wolontariatem. Badania prowadzone m.in. przez Stowarzyszenie Klon/Jawor, CBOS i GUS ukazują specyfikę aktywności Polaków w tej dziedzinie. Interesujące jest, że aktywność społeczna Polaków najczęściej przejawia się przez formy indywidualne, związane z udzielaniem pomocy osobom z najbliższego otoczenia, krewnym (taki "wolontariat" dla bliskich, wynikający w zasadzie z więzi rodzinno-społecznych), rzadziej natomiast uczestniczymy w formach instytucjonalnych (podobno przez brak czasu).
W Warszawie pod Pałacem Kultury i Nauki przez dwa wrześniowe tygodnie można było odwiedzać pawilon Europejskiego Roku Wolontariatu, uczestniczyć w warsztatach, kursach, wystawach i happeningach… może poprawi to naszą świadomość o obchodach ERW (według badań z kwietnia 2011 roku co piąty Polak zdaje sobie sprawę z roku wolontariatu)…

Bibliografia:

1. MAKOWSKI G., Aktywność społeczna Polaków – poziom zaangażowania i motywacje [online]. 13 stycznia 2011. [dostęp: 19 listopada 2011]. Dostępny w Internecie: http://erw2011.gov.pl/static/upload/komunikat-1.pdf
2. HIPSZ N., WĄDOŁOWSKA K., Młody, bogaty, wykształcony, religijny – mit polskiego wolontariusza.[online]. 13 stycznia 2011. [dostęp: 18 listopada 2011]. Dostępny w Internecie: http://erw2011.gov.pl/static/upload/komunikat-2.pd
3. Wolontariat przed PKiN. W: Życie Warszawy [online].10 września 2011. [dostęp: 19 listopada 2011]. Dostępny w Internecie: https://extranet.uj.edu.pl/artykul/,DanaInfo=archiwum.rp.pl+1076929.html
4. PRZEWŁOCKA J. Koniec kryzysu wolontariatu? [online]. [dostęp: 18 listopada 2011]. Dostępny w Internecie: http://warszawa.ngo.pl/wiadomosc/606013.html


P.S.

5 grudnia – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza !

piątek, 4 listopada 2011

Gdzie szukać nie tylko wielokulturowości?

Pomocne strony informacyjne:
  • http://www.surrey.ac.uk/cronem/
    strona CRONEM (Center for Research on Nationalism, Ethnicity and Multiculturalism) przy Uniwersytecie Roehampton i Surrey, zawierająca publikacje dotyczące różnych dziedzin kultury (m.in. tańca, językoznawstwa, antropologii, socjologii, różnorodności kulturowej), a także odnośniki do stron o podobnej tematyce.
  • http://www.folkworld.de
    strona dla wszystkich zainteresowanych ludowością, zawiera informacje o zbliżających się festiwalach folkowych, nowościach płytowych i wydawniczych, a także raporty z wydarzeń minionych oraz odnośniki do innych stron poświęconych tej tematyce.
  • http://www.csreview.unimelb.edu.au/
    redagowane przez School of Culture and Communication University of Melbourne czasopismo o mediach, socjologii, zależnościach przemysłowych i wielokulturowości.

poniedziałek, 31 października 2011

Bibliografia:


1. BENEDICT R.: Wzory kultury. Warszawa 2002. ISBN 83-7319-125-9.

2. System regulacji w kulturze – finansowanie, zarządzanie, współdziałanie. Red. R. Borowiecki. Kraków 2005. ISBN 83-85827-98-6.

3. GRAD J. KACZMAREK U.: Organizacja i upowszechnianie kultury w Polsce. Zmiany modelu. Poznań 2005. ISBN 83-232-1471-9.

4. Pojęcia i problemy wiedzy o kulturze. Red. A. Kłoskowska. Wocław 1991. ISBN 83-7044-022-3.

5. PINK S.: Etnografia wizualna: obrazy media i przedstawienie w badaniach. Kraków 2009. ISBN 978-83-233-2792-9.

6. Tworzyć, zmieniać, aktywizować…: animacja społeczno-kulturalna jako mobilizowanie potencjału indywidualnego i przeciwdziałanie bezradności społecznej. Red. E. Zierkiewicz ; we współpr. z W. Wnuk. Wrocław 2006. ISBN 83-87196-97-5.

7. Elementarz III sektora. Stowarzyszenie Klon/Jawor [online]. [dostęp: 30 października 2011]. Dostępny w Internecie: http://www.ngo.pl/files/biblioteka.ngo.pl/public/ksiazki/Klon/elementarz_III_sektora.pdf

Warto zajrzeć także do:
· Ustawa z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (tekst jednolity Dz.U. z 2001 r. nr 13, poz. 123 z późn. zm.)
· Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym (Dz.U. z 2009 r. nr 19 poz. 100 z późn. zm.).
· Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2003 r. nr 96 poz. 873).
· Ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. 1989 nr 20 poz. 104).
· Ustawa z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz.U. 1984 nr 21 poz. 97).
· Ustawa z 16 lipca 1987 r. o państwowych instytucjach filmowych (tekst jednolity: Dz.U. z 2007 r. nr 102 poz. 710).
· Ustawa z dnia 30 czerwca 2005 r. o kinematografii (Dz.U. z 2005 r. nr 132 poz. 1111 z późn. zm.).
· Ustawa z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz.U. 2009 nr 62 poz. 504).

Słowa kluczowe:
wielokulturowość, festiwal muzyczny, festiwal filmowy, organizacja ngo, folklor

LAF Zwierzyniec

Na początku sierpnia można się zdziwić w innym nietypowym zakątku Polski. W województwie lubelskim w niewielkim Zwierzyńcu już po raz dwunasty odbyła się Letnia Akademia Filmowa.
LAF to kolejny polski festiwal o wypracowanej pozycji i pokaźnym stażu, a i lista jego organizatorów jest długa: Stowarzyszenie Filmowe CinéEuropa, Filmoteka Narodowa, Sieć Kin Studyjnych, Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Zwierzyniecki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Urząd Miasta i Gminy Zwierzyniec.
W ciągu dziesięciu dni trwania festiwalu sale gimnastyczne i hale sportowe zamieniają się w Zwierzyńcu w klimatyczne kina prezentujące wszystko to, co warte jest uwagi – ostatnie i nadchodzące premiery, cykle tematyczne, retrospekcje, nierzadko okraszone prelekcjami i dyskusjami. Dobrym dodatkiem są też spektakle teatralne, koncerty i projekcje plenerowe.


     



 …a to wszystko w samym środku Roztocza…

















Strona festiwalu (szkoda, że bez zdjęć z tegorocznej edycji): http://www.laf.net.pl/

sobota, 22 października 2011

Zdziwienie na Podlasiu

Pierwsze zdziwienie kulturalne wakacji było wynikiem spontanicznej decyzji o wyjeździe na koncert VOO VOO. Cel był jasny, ale na miejscu okazało się, że wcale nie o koncert chodzi... W Czeremsze, niewielkiej miejscowości przy białoruskiej granicy, po raz szesnasty odbywał się Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza".

Już sam wjazd do miejscowości był niesamowity, po pierwsze z uwagi na nieutwardzoną leśną drogę, a po drugie przez siedzących przed domami mieszkańców... prawdziwy koniec świata... a potem w centrum przy Gminnym Ośrodku Kultury kolejna niesamowitość - plenerowa scena, kolorowe stragany z rękodziełem i mnóstwo szczęśliwych ludzi. Świątecznej atmosfery nie zdołała popsuć nawet gwałtowna letnia burza i obniżająca się temperatura powietrza. W zasadzie to temperatura rosła z każdym następnym zespołem pojawiającym się na scenie, a punktem kulminacyjnym był dwugodzinny koncert VOO VOO,
n i e s a m o w i t y ...



Festiwal Wielu Kultur i Narodów od szesnastu lat odbywa się w Czeremsze, miejscowości położonej w południowej części województwa podlaskiego. Jest organizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej i Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze.
Folkowa impreza, choć jest jedynym takim przedsięwzięciem w tej części Polski, cieszy się dużym zainteresowaniem. W Czasie pobytu w Czeremsze wielokulturowość można chłonąć całym sobą, oprócz koncertów i wszechobecnej sztuki ludowej odbywają się tam spektakle teatralne, wystawy, pokazy filmów oraz różnego rodzaju warsztaty. Wybór jest duży nie tylko w zakresie rodzajów aktywności, ale także ze względu na ich pochodzenie, szeroka gama możliwości w połączeniu z niezwykłą lokalizacją sprawia, że przyjeżdżając do Czerechy można zapomnieć o codziennych kłopotach i zatopić się w niepowtarzalnej atmosferze pogranicza.