W minione wakacje dość niespodziewanie trafiłam na sporą ilość wydarzeń kulturalnych, czasem były to imprezy zupełnie nietypowe, czasem typowe, ale całkowicie niezwykłe. Jednak zawsze szalenie interesujące, dające inne spojrzenie na to co nas otacza i rozszerzające wielokulturowy horyzont :)
Mam nadzieję że moja „nietypowa passa” nie zakończy się wraz z nadejściem roku akademickiego i będę mogła donosić o nowych wielokulturowych zdziwieniach…
Zatem
niech tematem przewodnim kulturowo-wielokulturowo staną się inicjatywy promujące wielokulturowość (i ich naukowa otoczka).

niedziela, 20 listopada 2011

Wolontariat

W poprzednich postach wspominałam wakacyjne festiwale. Imprezy te mają wiele cech wspólnych: odbywają się w sezonie letnim, wśród ich organizatorów pojawiają się zarówno instytucje publiczne jak i organizacje pozarządowe, mają za sobą kilkanaście edycji… ale czy dostrzegamy jak wielki wkład w te imprezy mają wolontariusze? Z pozoru ich rola wydaje się znikoma, ale obecnie żadne większe wydarzenie kulturalne obejść się bez nich nie może. Głównym problemem są bowiem ograniczone fundusze takich przedsięwzięć (magiczny kryzys), które sprawiają, że organizatorzy nie są w stanie zapłacić wszystkim osobom zaangażowanym w projekt… na szczęście wtedy pojawiają się oni – wolontariusze – ludzie, którzy dobrowolnie podejmują się pracy na rzecz innych.
Ostatnie badania przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC wskazują, że liczba Polaków angażujących się w wolontariat wzrasta. Choć wynik jest lepszy od poprzednich zaledwie o kilka punktów procentowych, to może to świadczyć o rosnącej popularności tego typu działalności. I osobiście wcale się temu nie dziwie, bo czas spędzony na wolontariacie, najczęściej jest czasem doskonale zainwestowanym – przede wszystkim stanowi rodzaj doświadczenia zawodowego, umożliwia poznanie osób o podobnych zainteresowaniach, a po trosze uczy także życia. Najczęściej ludzie angażują się w wolontariat ponieważ cenią pomaganie innym, drugim najważniejszym powodem uczestniczenia w tej formie pracy jest zainteresowanie tematyką wydarzenia, do którego ogłaszany jest nabór wolontariuszy. Ciekawe, że wśród wolontariuszy większość stanowią osoby z wyższym wykształceniem.
W związku z tym , że rok 2011 jest Europejskim Rokiem Wolontariatu, pojawiają się nowe publikacje związane z wolontariatem. Badania prowadzone m.in. przez Stowarzyszenie Klon/Jawor, CBOS i GUS ukazują specyfikę aktywności Polaków w tej dziedzinie. Interesujące jest, że aktywność społeczna Polaków najczęściej przejawia się przez formy indywidualne, związane z udzielaniem pomocy osobom z najbliższego otoczenia, krewnym (taki "wolontariat" dla bliskich, wynikający w zasadzie z więzi rodzinno-społecznych), rzadziej natomiast uczestniczymy w formach instytucjonalnych (podobno przez brak czasu).
W Warszawie pod Pałacem Kultury i Nauki przez dwa wrześniowe tygodnie można było odwiedzać pawilon Europejskiego Roku Wolontariatu, uczestniczyć w warsztatach, kursach, wystawach i happeningach… może poprawi to naszą świadomość o obchodach ERW (według badań z kwietnia 2011 roku co piąty Polak zdaje sobie sprawę z roku wolontariatu)…

Bibliografia:

1. MAKOWSKI G., Aktywność społeczna Polaków – poziom zaangażowania i motywacje [online]. 13 stycznia 2011. [dostęp: 19 listopada 2011]. Dostępny w Internecie: http://erw2011.gov.pl/static/upload/komunikat-1.pdf
2. HIPSZ N., WĄDOŁOWSKA K., Młody, bogaty, wykształcony, religijny – mit polskiego wolontariusza.[online]. 13 stycznia 2011. [dostęp: 18 listopada 2011]. Dostępny w Internecie: http://erw2011.gov.pl/static/upload/komunikat-2.pd
3. Wolontariat przed PKiN. W: Życie Warszawy [online].10 września 2011. [dostęp: 19 listopada 2011]. Dostępny w Internecie: https://extranet.uj.edu.pl/artykul/,DanaInfo=archiwum.rp.pl+1076929.html
4. PRZEWŁOCKA J. Koniec kryzysu wolontariatu? [online]. [dostęp: 18 listopada 2011]. Dostępny w Internecie: http://warszawa.ngo.pl/wiadomosc/606013.html


P.S.

5 grudnia – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza !

piątek, 4 listopada 2011

Gdzie szukać nie tylko wielokulturowości?

Pomocne strony informacyjne:
  • http://www.surrey.ac.uk/cronem/
    strona CRONEM (Center for Research on Nationalism, Ethnicity and Multiculturalism) przy Uniwersytecie Roehampton i Surrey, zawierająca publikacje dotyczące różnych dziedzin kultury (m.in. tańca, językoznawstwa, antropologii, socjologii, różnorodności kulturowej), a także odnośniki do stron o podobnej tematyce.
  • http://www.folkworld.de
    strona dla wszystkich zainteresowanych ludowością, zawiera informacje o zbliżających się festiwalach folkowych, nowościach płytowych i wydawniczych, a także raporty z wydarzeń minionych oraz odnośniki do innych stron poświęconych tej tematyce.
  • http://www.csreview.unimelb.edu.au/
    redagowane przez School of Culture and Communication University of Melbourne czasopismo o mediach, socjologii, zależnościach przemysłowych i wielokulturowości.